Чим небезпечний надлишок сну?

Чим небезпечний надлишок сну?

Біологічний годинник або так звані «циркадні ритми» закладені в людині природою, є своєрідним регулятором тимчасових періодів сну і неспання. Дотримуючись підсвідомої команди організму активна фаза і час відпочинку чергуються і відновлюють енергетичний баланс і фізичне, психологічне здоров'я в цілому. Порушення розпорядку в вигляді недосипання або надмірно довгого сну веде до негативних наслідків – хронічне відчуття втоми, втрата зосередженості, пригнічений настрій, зниження пам'яті.

Небезпека надмірного сну – порушення біологічних ритмів

Для відновлення фізичних сил, дорослій людині рекомендується спати від 7 до 9 годин на добу. Статистика показує що період часу відведений для відновлення енергетичного балансу не можна ігнорувати, недосипання або надлишок сну впливає на організм в однаково негативному ключі. Тривале перебування в обіймах «Морфея» не принесе відчуття повноцінної релаксації, навпаки – знизить активність і працездатність під час неспання. Симптоматика надлишку сну провокує розвиток захворювання гиперсомнії – це перший дзвінок і симптоматика прогресуючої хвороби в організмі, яка виражається в постійній сонливості протягом дня.

Гиперсомнія веде до порушень у фізичному і психологічному плані, зачіпаючи глибинні проблеми на несвідомому рівні, провокуючи захворювання периферичної нервової системи та патології неврологічного характеру. Дратівливість, необгрунтовані страхи, тривожний стан, депресії це психосоматичні розлади, які не тільки знижують правильне сприйняття навколишнього середовища, а й заважають розвиватися в творчому аспекті, працювати і отримувати задоволення від життя.

Довгий сон анімація

Фактори що ведуть до стану сонливості (гиперсомнії):

  • прояви хропіння уві сні, періодична зупинка дихання;
  • часті нічні пробудження або прояви безсоння;
  • важкі фізичні, емоційні і стресові навантаження;
  • знижений артеріальний тиск, синдром хвороби гіпотонії;
  • часта зміна часових поясів через подорожі в інші країни;
  • тривалий прийом препаратів, що провокують денну сонливість;
  • хронічне недосипання, пов'язане з нічним графіком роботи.

Симптоматика підвищеної сонливості супроводжується хронічними головними болями, зниженням концентрації уваги, млявістю в тілі, станом втоми після пробудження.

Виявлення синдрому гиперсомнії діагностують за допомогою досліджень, які проводяться під час сну. Спеціальні прилади підключають до пацієнта і знімають показники у вигляді кривої, яка показує на порушення або якість сну. Для виявлення збоїв під час відпочинку з негативним впливом на організм в цілому використовують і електроенцефалографію мозку для виявлення причин, які провокують сонливість і втому під час неспання.

Ігнорувати симптоматику захворювання гиперсомнії не можна, так як тривалість стану сонливості в денний час доби може призвести до негативних наслідків. Хронічна втома, зниження уваги, підвищення ризику травматизму на виробництві, можливість автомобільних аварій, включаючи втрату професійних навичок, зниження соціальної активності.

Для профілактики і запобігання негативних проявів пов'язаних з надмірністю сну, необхідно дотримуватися режиму сну, уникати перевантажень емоційного і фізичного характеру, відмовитися від прийому снодійних препаратів – краще використовувати фітотерапію і гомеопатичні засоби.

Основні симптоми надлишку сну і наслідки

Бажання відчувати себе бадьорим і добре відпочившим після пробудження присутнє у кожного, але режим роботи або запальні вечірки з друзями іноді заважають дотримуватися режиму. Для багатьох вихідні асоціюються з можливістю добре виспатися і продовжити час відпочинку на кілька годин більше, хоча після пробудження відчуття повного відновлення сил відсутнє – це перші "дзвіночки", які вказують на перегляд режиму життя.

Одним з головних симптомів пересипання є абсолютно протилежна сторона – відчуття недосипання і втоми. Даний прояв сигналізує про порушення в механізмі біологічного ритму регуляції періодів для сну і неспання.

Довгий сон

До переліку негативного впливу на здоров'я входить:

  1. Брак сил і енергії – патологічний стан хронічної втоми викликає метаболічний синдром, який включає инсулино-резистентність, ожиріння, артеріальну гіпертензію, прояви анемії. Порушення режиму сну в сукупності з шкідливими звичками і генетичною схильностю до захворювань веде до розвитку перерахованих вище патологій.
  2. Схильність до депресії – надмірна тривалість сну впливає на підсвідомість людини, знижує почуття самовпевненості в цільовому значенні життя. Поступово виявляється почуття марної трати часу і байдужість до всього що відбувається навколо. Депресивний стан наштовхує на необдумані дії, запущена стадія може спровокувати суїцид. У таких випадках необхідно звертатися до психолога, переглянути режим дня і намагатися дотримуватися нормативних параметрів відведених для відпочинку з урахуванням вікової категорії.
  3. Проблеми з пам'яттю – нічний відпочинок призначений для релаксації і відновлення сил в фізичному аспекті, а також є своєрідним перезарядженням клітин мозку. Статистика досліджень довела, що сон протягом 10 годин негативно відображається на пам'яті людини, відбувається трансформація короткострокового запам'ятовування в довгострокову фазу, тобто проявляється неуважність, забудькуватість, виникають проблеми з отриманням освіти.
  4. Головні болі – зняти втому і відновити енергетичний баланс можна протягом 7-9 годин нічного відпочинку, надлишок сну в свою чергу впливає на скорочення вироблення серотоніну. Недолік гормонального фону призводить до постійних головних болів які проявляються після пробудження, іноді легкі больові відчуття можуть перерости в мігрень.
  5. Збільшення у вазі – серед причин набору зайвої ваги основне значення має генетична схильність. Спадковість – це фактор, який впливає уві сні набагато швидше, ніж при активному способі життя. Полі-генність синдрому ожиріння підтверджена експериментальними дослідженнями. Крім генетичної схильності і надмірного часу виділеного на сон на набір ваги впливають і інші епігенетичні фактори: екологія, умови і особливості способу життя.
  6. Болі в спині – опорної-руховий апарат повинен знаходиться в русі, тривале перебування в ліжку, а також неправильно обладнане ліжко позначається на хребті і м'язах. Знизити ризики пов'язані з больовими відчуттями в спині можна за допомогою перегляду режиму і сучасних ортопедичних матраців, які мають різну ступінь жорсткості або м'якості для правильної підтримки хребця.

Багатьох цікавить питання, якої шкоди несе пересипання і недосипання, відповідь практично однозначна – дефіцит і надлишок сну однаково порушують роботу організму. Діагноз хронічної втоми проявляється на підставі перерахованих вище ознак, при цьому варто зауважити, що обов'язкові критерії поліпшення енергетичного балансу включають комплексний підхід – дотримання режиму, збалансоване харчування, активний спосіб життя і нормований нічний відпочинок.

0
167
19 Травня, 2021
icon_callback icon_viber icon_teleg icon_whatsapp icon_email